Relacja z projektu ,,Handmade Theatre”

W dniach 20-28 2019 roku, w Darłówku, nad pięknym polskim morzem odbył się projekt fundacji Semper Art., pn. HANDMADE THEATRE, dzięki programowi Erasmus +. Udział wzięła w nim grupa utalentowanej młodzieży z Grecji, Łotwy, Słowacji, Czech oraz Polski.

Finałem projektu było wystawienie wspólnego spektaklu teatralnego, ukazującego historię, rozwój i znaczenie rękodzieła w życiu człowieka od zarania dziejów, do czasów współczesnych.

Pokazano w nim w sposób symboliczny nierozerwalny związek wytworów ludzkich rąk na rozwój cywilizacyjny, kulturowy, na potrzebę posiadania i spełniania się w pasji oraz jako odpowiedź na ludzkie potrzeby. W poszczególnych scenach przedstawiono etapy wpływu i funkcjonowania rękodzieła i rzemiosła w stale zmieniającym się modelu cywilizacji.

Modelu, który zmienia się na przestrzeni wieków, w różnego rodzaju uwarunkowaniach i miejscach na świecie (pokazano czasy prehistoryczne, starożytne- na przykładzie Egiptu i Grecji, rewolucjonistyczną Francję, aż po międzynarodową współczesność, z którą styczność jest teraz wszechobecna).

Spektakl przedstawiony został w sposób niemy, pada w nim tylko kilka pojedynczych słów. Wykorzystano w nim element kuli, jako symboliki świata, życia zataczającego krąg i teraźniejszości, łączącej się w sposób nierozerwalny z przeszłością. Wszystkie dekoracje, stroje i elementy scenografii zostały oczywiście przygotowane przez uczestników projektu własnoręcznie i wedle własnych koncepcji.

Ponieważ główną misją naszej fundacji jest ochrona, promocja i rozwój polskiego dorobku i dziedzictwa kulturowego właśnie w  zakresie sztuki, rękodzieła, tradycji, twórczości ludowej oraz ginących zawodów, promocja artystów, rękodzielników oraz przedstawicieli tzw. ginących zawodów, rozwijanie talentów artystycznych, w tym u młodzieży, cieszymy się niezmiernie, że mogliśmy gościć w Polsce tak kreatywne grupy młodych ludzi, skupione na co dzień w organizacjach pozarządowych o podobnych profilach w swoich krajach: Petrklíč help w Czechach, Κυριώτισσας Ουτοπία – Kiriotissa’s YOutHopia w Grecji, Ludzas novada Bērnu un jauniešu centrs na Łotwie, oraz Cardio Lungs na Słowacji. Nie zabrakło także ekipy z Polski, związanej z naszą fundacją.

Wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie dziękujemy za udział w projekcie i – do zobaczenia – być może przy kolejnym!