Rada Programowa Fundacji Semper Art (kolejność alfabetyczna)
Magdalena Bielska – Członek Rady Programowej
Absolwentka historii sztuki (Katolicki Uniwersytet Lubelski), od 2012 roku tworzy biżuterię techniką haftu sutaszowego. Te pracochłonną technikę propaguje pisząc porady (tutoriale) publikowane w Internecie, na stronach sklepów z artykułami rękodzielniczymi. Za swoje prace wielokrotnie otrzymała wyróżnienia w różnego rodzaju konkursach internetowych.
Twórczyni i właścicielka marki Mab Magdalena Bielska.
Rękodzieło jest jej pasją, przywiązuje szczególną wagę do precyzji wykonania i najlepszej jakości materiałów z jakich tworzy. Wiedzę o rękodziele, jego specyfice, blaskach i cieniach pracy rękodzielnika i twórcy stara się rozpowszechniać na różne sposoby, podkreślając zawsze jego unikatowy charakter i wyjątkowość w świecie pełnym wyrobów fabrycznych.
Małgorzata Gajak – Członek Rady Programowej
Od 25 lat nauczycielka plastyki i zajęć technicznych. Robótkoholiczka, od dawna zakochana w szydełku, drutach i hafcie krzyżykowym. Specjalizuje sie także w technice decoupage, dekorując w niej niemal wszystko, co wpadnie jej w ręce. Eksperymentuje i łączy różne techniki. Miłośniczka staroci, które zbiera, odnawia, maluje i naprawia, darując im drugie życie. Zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na ozdobę choinkową z recyklingu, z wykorzystaniem materiałów wtórnych.
Edyta Jurkiewicz – Członek Rady Programowej
Prace ręczne były jej bliskie odkąd pamięta. Jej przygoda z rękodziełem rozpoczęła się od haftu krzyżykowego, który pochłonął ją na długi czas. W jej pracach, wykonywanych dziś najprzeróżniejszymi technikami królują motywy z lawendą, jaką kocha od zawsze, traktując jako atrybut szczęścia. Zbiera ją, suszy, maluje, wyszywa jej motywy, ukrywa w pięknych woreczkach specjalnie do tego przeznaczonych. Z wykształcenia magister sztuki, zawodowo nauczycielka języka angielskiego w liceum (jej sala lekcyjna jest naturalnie w lawendowym kolorze z mnóstwem jej elementów :).
Po przeprowadzce do wymarzonego domu, miałam prawdziwe pole do popisu, dając upust zamiłowaniu do stylu prowansalskiego i shabby chic. Samodzielnie przerabia, maluje, postarza i dekoruje wszelkie meble i przedmioty, co sprawia jej ogromna radość.
Za namową rodziny rozpoczęła prowadzenie bloga na FB o nazwie “Eda’s world”.
Ogromny odzew pań z całego świata dodaje jej nieustannie skrzydeł i motywuje do dalszych projektów rękodzielniczych. W 2016 roku, na zaproszenie Zielonogórskiego Radia, przeprowadzono z nią wywiad dotyczący pasji i jej ukochanego stylu Shabby chic.
Kocha też podróże, a jej wielkim marzeniem jest odwiedzić Prowansję.
Marzena Kitłowska-Kurpiel – Przewodnicząca Rady Programowej
Z wykształcenia i zawodu filolog polski, logopeda, realizator telewizyjno-filmowy. Od 17 lat pracuje jako logopeda i nauczyciel języka migowego z osobami w różnym wieku.
W szkole dla niedosłyszących przy ZSO Nr 6 w Gdyni oprócz terapii logopedycznej wielokrotnie prowadziła warsztaty dla rodziców i szkolenia dla nauczycieli. Współpracowała z Uniwersytetem Gdańskim w zakresie praktyk studenckich.Była wykładowcą w Studium Zdrowia i Terapii w Gdyni, prowadziła szkolenia dla nauczycieli w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku w zakresie pracy z dzieckiem niesłyszącym, z Gdańską Wyższą Szkołą Humanistyczną współpracowała w zakresie tłumaczeń migowych.
Od 2008 r. stale współpracuje z Pomorską Wyższą Szkołą Humanistyczną w Gdyni jako wykładowca przedmiotu „Praca z dzieckiem implantowanym”. Współpracuje także z Gdyńskim Stowarzyszeniem Osób Niesłyszących i ich rodzin „Effetha”, oraz organizacjami pozarządowymi z rejonu Trójmiasta, wspólnie realizując przedsięwzięcia skierowane zarówno dla dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. W latach 1995 – 2005 współpracowała z telewizjami lokalnymi realizując reportaże i programy autorskie. Jest autorką książki z zakresu terapii logopedycznej pt. „Trening słuchowy”. Od wielu lat zafascynowana rękodziełem i tzw. ginącymi zawodami. Ukończyła kursy z zakresu tkactwa i malowania na ceramice, połączone z nauką języka migowego. W latach 2010-2012 pełniła funkcję prezesa zarządu Fundacji Promocji Rękodzieła, Ginących Zawodów, Języka Polskiego i Polskiego Języka Migowego Kolebka, jakiej była pomysłodawczynią i jednym z fundatorów.
Natalia Kozłowska – Członek Rady Programowej
Zakochana od dawna w rękodziele, z wzajemnością. Gdy wychodzi z domu, w torebce zabiera ze sobą podstawowe rzeczy – portfel, klucze oraz oczywiście druty :). I o ile zdarza jej się zapomnieć dwóch pierwszych rzeczy, o tyle zapomnienie drutów z wełną to już dla niej całkowita tragedia Ponieważ od 2015 roku mieszka w Norwegii, w pięknym Oslo, skandynawskie wzory stały się jej specjalnością. Oprócz drutów, kocha też szydełko, a jeśli czas pozwala, także wyszywa. Ze swoją działalnością artystyczną stara się nie chować w domowym zaciszu, a wręcz przeciwnie. Dokłada wielu starań, by rękodzieło popularyzować, lekko “odkurzać” jego społeczne postrzeganie, wielu osobom nadal kojarzące się głównie ze starszą babcią w okularach, robiącą na drutach skarpetki dla wnucząt.
Jej misją stało się więc jego promowanie i ukazywanie możliwości, jakie rękodzieło ma do zaoferowania w obecnym, pełnym sztampowych i fabrycznych wyrobów świecie. Chciałabym, aby ludzie mieli nieco inne podejście. Na swoim fp prezentuje wełniane wyroby, przymierzając się do działania w tej sferze na własny rachunek, łącząc pasję ze sposobem na życie.
Na niwie III sektora współpracuje ze Związkiem Lubuskich Organizacji Pozarządowych. Współpraca ta opiera sie na pomocy przy płaszczyźnie komunikacji pomiędzy różnymi organizacjami ich liderami.
Dorota Ławrynowicz – Członek Rady Programowej
Jej przygoda z rękodziełem rozpoczęła się już w szkole podstawowej, by po kilku latach przerwy powrócić i trwać już nieprzerwanie. Uwielbia szydełkowanie, ze szczególnym uwzględnieniem haftu szydełkowego oraz filet. Oprócz szydełka bliski jej sercu jest decoupage, jaki ostatnio pochłania ją niemal bez reszty. Lubi poznawać nowe techniki i dziedziny w rękodziele i uczyć się nowych rzeczy. Pochodzi z Gdyni, a utożsamia się Trójmiastem dużym i Małym
Zawodowo zajmuje sie księgowością małych i średnich firm, co też uwielbia. Po pracy zawodowej to właśnie rękodzieło jest jej odskocznią i najlepszym relaksem.
Katarzyna Majewska Ziemba – Członek Rady Programowej
Pasjonatka haftu sutaszowego, czym zajmuje się od 2013 roku. Sznurki jedwabno-acetatowe, koraliki i kamyki przemienia w artystyczną biżuterię. Choć haft sutasz uchodzi za technikę bardzo trudną, wymagającą umiejętności łączenia materiałów, kolorów, niezwykłej staranności i precyzji, jest też ogromnie pracochłonny, Pani Katarzyna nieustannie szlifuje warsztat pogłębiając umiejętności i eksperymentując z nowymi wzorami i projektami.
Właścicielka i twórczyni marki EmKa Jewellery. Uwielbia wyszukiwać nowe materiały, niespotykane okazy kamieni, pojedyncze egzemplarze, oryginalne kaboszony, ceramikę itd., nadając im następnie formę biżuteryjną w postaci różnorodnych, przyciągających wzrok ozdób. Rękodzieło, prócz spełnienia swojej pasji, pozwala jej się zrelaksować i odprężyć. Z wykształcenia nauczyciel i terapeuta zajęciowy, prócz rękodzieła pasjonatka języków obcych, szczególnie języka rosyjskiego. Przez kilka lat pracowała w szkole podstawowej i Stowarzyszeniu Aliny Janowskiej “Gniazdo”, jako instruktor sztuki i specjalista ds. kontaktów z mediami, co dawało jej ogromną satysfakcję. Los przeprowadził ją jednak do Birmingham, gdzie odnalazła swoje życiowe miejsce, a pasję udało jej się przemienić w sposób na życie.
Marlena Nieżorawska – Wiceprzewodnicząca Rady Programowej
Wieloletni działacz sektora pozarządowego, prezes zarządu fundacji Promocji Rękodzieła i Ginących Zawodów Kolebka, wiceprezes zarządu fundacji Pomorska Inicjatywa Kresowa. Pomysłodawczyni i organizatorka letnich rękodzielniczych warsztatów dla dzieci z Trójmiasta, oraz przedświątecznych warsztatów dla dzieci z celiakią, pn. „Celiakia-moja przyjaciółka”, organizowanych w okresie zimowym w Józefowie, połączonych z nauką lepienia z gliny. Zawodowo zajmuje się obsługą informatyczną stron www, oraz sklepów online.
Agnieszka Stepkowska – Członek Rady Programowej
Rękodzielniczka z powołania i pasji. Od wielu lat zafascynowana różnorodnymi technikami beading’u, począwszy od sznurów szydełkowo koralikowych poprzez brick stitch, peyote, herringbone, po haft koralikowy. W swoich projektach uwielbia łączyć różnorodne techniki i ściegi, stale eksperymentując, poszerzając swoje umiejętności i szlifując techniki.
Jej ulubionymi formami biżuteryjnymi są dość duże kolczyki i wisiory, jednak dokłada wszelkich starań, by nie była to biżuteria przytłaczająca, lecz mimo rozmiarów delikatna, subtelna i kobieca. Największą satysfakcję sprawia jej, gdy jej dzieła znajdują uznanie i podobają się także innym. Od 2008 roku mieszka w Londynie.
Sara Oliwia Żurakowska – Członek Rady Programowej
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych oraz Wyższej Szkoły Humanistycznej na kierunku architektura wnętrz. Dyplomowany artysta plastyk o specjalizacji reklama wizualna. Zakochana bez umiaru w każdej dziedzinie sztuki. Zwyciężczyni wielu konkursów plastycznych. Pasja, rozwijane przez lata umiejętności oraz doświadczenie pomogły w powstaniu PRACOWNI SAJO gdzie tworzy i pracuje na co dzień. Znaleźć tu można szeroko pojęte malarstwo i rysunek (wykonywane przeróżnymi technikami), grafikę analogowa i cyfrową, projekty plakatów, logo, wizytówek, zaproszeń i kart okolicznościowych, hand made, lalki, maskotki, elementy dekoracji wnętrz, ozdoby świąteczne, a także projekty aranżacji i wystroju wnętrz. Tworząc uwielbia poszukiwać, odkrywać i łączyć ze sobą najróżniejsze techniki. Jej główną inspiracją są ludzie oraz ich emocje. Podobnie jak Picasso, wychodzi z założenia, że nie da się zrozumieć sztuki, póki nie zrozumie się, że w sztuce 1+1 może dać każdą liczbę z wyjątkiem 2