
Relacja z projektu Handmade Entrepreneurship
W dniach 3-10 października w malowniczym Murzasichlu na Podhalu zrealizowaliśmy z ramienia Erasmus + projekt pt: Handmade Entrepreneurship.
Podczas wspólnie spędzonego tygodnia 35 osób z Polski, Republiki Czeskiej, Węgier, Grecji i Łotwy miało okazje wymieniać się swoją wiedzą i doświadczeniem w obszarze przedsiębiorczości w rękodzielnictwie.
Wymiana rozpoczęła się od poznania realiów dotyczących zatrudnienia i prowadzenia rękodzielniczych biznesów w krajach partnerskich. Zaprezentowane zostały różne ciekawostki, które zainspirowały obecnych na późniejszych etapach pracy i nauki.
Uczestnicy mieli okazje wykazać się również artystycznie przygotowując swoje życiorysy w artystycznej wersji. Wszystkie plastyczne materiały poszły w ruch, jak i wyobraźnia uczestników. Nie zabrakło zajęć związanych z tworzeniem i zarządzeniem własną firmą.
W grupach uczestnicy przygotowali i zaprezentowali pomysły na swoje przedsiębiorstwa rękodzielnicze, jednocześnie opracowując logo i kampanie promocyjną.
Dzięki temu mogliśmy poznać pomysł na biznes oparty na tworzeniu z pestek awokado jako nowego i trwałego materiału czy firmę Hestia, która zajmowałaby się ceramiką użytkową. Najwięcej emocji wzbudziły jednak zajęcia z opracowywania płótna biznesowego (Bussines Canva).
Podczas wspólnej dyskusji i pracy wszyscy obecni mogli dowiedzieć się więcej jakimi kanałami można docierać do klientów oraz jak poprawnie wybierać swoją grupę docelową.
Najtrudniejsze okazały się kwestie matematyczne, żeby oszacować koszty jakie może ponosić nasze przedsiębiorstwo.
Nie samymi zajęciami jednak żyje człowiek!
Uczestnicy wykorzystali czas na integracje i poznawanie kultur. Każdego wieczoru odbywały się wieczory międzykulturowe, podczas których wszyscy mieli okazje wziąć udział w konkursach na temat wiedzy o krajach partnerskich czy zatańczyć narodowe tańce. Nasi uczestnicy zadbali również o degustacje narodowych potraw.
Wykorzystaliśmy też fakt, że znajdowaliśmy na Podhalu więc wybraliśmy na podróż szlakiem rękodzielnictwa góralskiego.
Uczestnicy mogli poznać specyfikę i tradycję regionu, co bardzo przypadło im do gustu.Siedem dni, pięć krajów i 35 osób, które przełamały bariery różnic kulturowych aby wspólnie uczyć się od samych siebie o rękodzielnictwie i perspektywach na prowadzenie biznesu artystycznego w różnych krajach.
Był to dla nas wszystkich tydzień pełen inspiracji, ciekawych historii i zdecydowanie nowych przyjaźni.